נוגדי חמצון

נוגדי חמצון, לפחות על אלה שהרפואה הקונבנציונאלית ויצרני המזון בחרו להביא לידיעתנו. בטא-קרוטן הוא נוגד חמצון מוכר וכך גם ויטמין C   וויטמין E. אנו משיגים אותם מפירות וירקות טריים וממזונות מועשרים למיניהם.

בחר מגוון מזונות. ודא שהנך אוכל מכל סוגי המזונות: פחמימות, חלבונים ושומנים תוך הקפדה על כמות קלוריות סבירה. חשוב לצרוך מגוון ירקות ופירות מדי יום. תוספת ויטמינים ותוספי תזונה יעזרו למנוע חסרים אך אינם באים במקום המזון.

אף שעדיף להכיר לפחות את שלושת החומרים הללו מאשר לא להכיר אף אחד מהם, חשוב גם לדעת על קיומם של תוספי תזונה נוספים השייכים לקבוצת נוגדי החמצון. אחד מנוגדי החמצון הטובים ביותר הוא חומצה אמינית הנקראת גלוטתיון   (glutathione). אינני היחיד שרואה בחומר זה את תוסף התזונה הטוב ביותר שהתגלה עד כה לריסון מחלת הסרטן ולהאטת תהליך ההזדקנות.

שאל את הרופא שלך איזה תוספים כדאי לקחת. על סמך היכרותו איתך ועם מצב בריאותך ובדיקת הרגלי התזונה שלך הוא האדם הכי מתאים להתייעץ איתו. אל תסמוך על דיילים או אנשי מכירות שהידע שלהם לא מספיק.

בשל אופן חילוף החומרים והייצור בגוף של חומרי תזונה הקשורים לגלוטתיון, לא ניתן לדון בגלוטתיון מבלי להזכיר את התרכובת N  -אצטיל-ציסטאין (NAC, N-Acetyl-Cysteine  ), צורה של החומצה האמינית ציסטאין. N-אצטיל-ציסטאין מעלה את רמת הגלוטתיון בגוף, מה שלא מצליחים לעשות אפילו תוספי הגלוטתיון.

אם הנך לוקח תרופות יחד עם תוספי תזונה היה מודע לאפשרות של השפעות גומלין ביניהם ותמיד התייעץ עם הרופא המטפל בך. לדוגמא:

קומדין (תרופה לדילול דם), אספירין (נמכר חופשי מעבר לדלפק), ויטמין ,E ג‘ינקו בילובה (תוסף תזונה) ואומגה 3 (תוסף תזונה) כולם מדללים את הדם. שילוב ביניהם עלול לגרום לדילול יתר ולדימום. אין זה אומר שאסור לשלב ביניהם אך חשוב להיות ערני לתופעות ותמיד להתייעץ עם הרופא המטפל בך.

אם הנך עומד לעבור ניתוח ונוטל את אחד המרכיבים הנ"ל או כל תוסף תזונה אחר דווח על כך לרופא בכדי שינחה אותך אם להפסיק לקחת אותם, מתי ולכמה זמן.

ההשפעה של גלוטתיון ו-N  -אצטיל-ציסטאין על הגוף

עליה וירידה בשכיחותן של מחלות שונות תלויה ישירות בכמות הגלוטתיון הנמצאת בגוף. רוב הסיכויים שעבור כל מחלה קשה שתוכלו להעלות בדעתכם תוכלו למצוא מחקר הקובע שאחד מהגורמים למחלה הוא חסר בגלוטתיון. אנשים שלקו בסרטן, למשל, מרגישים הרבה יותר גרוע כאשר רמת הגלוטתיון בגופם נמוכה. אצל אנשים מבוגרים קשורות רמות נמוכות של גלוטתיון לסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב, סוכרת ודלקת מפרקים. לעומת זאת, כאשר נוטלים תוספים של N  -אצטיל-ציסטאין יש שיפור בלחץ הדם, בשומנים וביחסי הכולסטרול בדם. בנוסףאין נוגד חמצון נוסף שמטפל בצורה כה דרמטית בקרישי דם הנוצרים בכלי הדם.

זכור שתוספי תזונה כשמם כן הם, תוספים לתזונה. הם אינם תרופות למרות שאריזתם בכדורים או כמוסות עלול להטעות. במקרים מסוימים הרופא עשוי לרשום לך ויטמין או תוסף תזונה על סמך בדיקה ואבחון של בעיה רפואית ספציפית. 

סילוק רעלים: 
הזרם המרכזי ברפואה מכיר בערך של N -אצטיל-ציסטאין לטיפול במצב אחד בלבד: בסוג מסוים של אי-ספיקת כבד שנוצרת לעיתים בשל הרעלה של פאראצטאמול (אקמול , דקסמול ותרופות רבות נוספות). היכולת שלה לנטרל חומרים כימיים רעילים מסוימים הופכת את החומצה האמינית הזאת לחומר מציל חיים במקרים מסוימים של נטילת מינון יתר של סמים והרעלה כתוצאה ממתכות רעילות.

מחלות לב : N  -אצטיל-ציסטאין הופכת להיות תוסף תזונה חיוני לטיפול במחלות לב, אף שהתועלת שלה שונה לחלוטין מזו של הגלוטתיון. יותר מכל טיפול אחר, תזונתי או תרופתי, התוסף מוריד את הסיכון למחלות לב וכלי דם הנובע מליפופרוטאינים, תוצרי חילוף החומרים של הכולסטרול, שבשנים האחרונות זוהו כגורם סיכון בפני עצמו למחלות לב. במינון יומי של 4-2 גר, תוסף ה-N-אצטיל-ציסטאין מוריד את רמת הליפופרוטאינים לרמה מסוכנת פחות. הרפואה הקונבנציונאלית עדיין לא מצאה מענה. הזהר ממוצרים שלא מצוינת תכולתם או שמייחסים להם תכונות מופלאות שאינן מבוססות על הוכחות מדעיות. גם כשמציינים יעילות במחקרים יש לוודא שהמחקרים הם בעלי ערך מדעי. הרופא או הדיאטנית שלך יכולים לבדוק אם המחקר בעל ערך מדעי.

N  -אצטיל-ציסטאין מפחיתה יתר לחץ דם באמצעות הרפיה של דפנות כלי הדם ושיפור בזרימת הדם. התוסף יכול להיות יעיל בטיפול באי-ספיקת לב גדשתית . הוא פועל היטב בצרוף ניטרוגליצרין (אנגיסד , דפוניט , ניטרוצין , ניטרונאל ועוד), תרופה הניתנת לטיפול בבעיות לב. השילוב הזה גורם להרחבה של כלי הדם פי 3.

בעיות נשימה: N  -אצטיל-ציסטאין מסייעת לנו להתמודד עם בעיות נשימה בכמה דרכים. ברפואה הרגילה נוהגים להשתמש בתוסף כתכשיר לשאיפה שנועד לעצור התקפי אסתמה . התוסף יעיל לטיפול הן בהצטננות פשוטה והן בזיהומים בדרכי הנשימה. הוא משלים את פעילותו של ויטמין C  בכך שהוא מפרק את הליחה. הוכח כי במינון יומי של 1.8 גר` מסייע התוסף N -אצטיל-ציסטאין לאנשים שלקו בפיברוזיס ריאתי (הצטלקות והתעבות של רקמת החיבור בריאות).

דלקת מעיים: אצל החולים במחלת קרוהן ובדלקת מעיים כיבית קיים חסר בגלוטתיון ברקמת המעי הגס, וחסר זה נמצא ביחס ישר לחומרת המחלה. חידוש מלאי הגלוטתיון מהווה חלק חשוב בתוכנית הטיפולית של מרכז אטקינס לטיפול במחלות מעיים דלקתיות אלה.

תוספי תזונה יכולים לעזור לספק את הכמות היומית הנחוצה אך יש לשים לב לא לצרוך כמויות גדולות מדי של ויטמינים ממקורות שונים. יש אנשים שחושבים שלקחת הרבה מדבר טוב ישפר את בריאותם. הדבר בלט במיוחד בצריכת כמויות גדולות של ויטמיןE שמצטבר בגוף היות והוא מסיס בשומן. סקירת מחקרים לגבי נטילת ויטמין E בחולים כרוניים הראתה שצריכה מעל 400 יחידות ליום לא רק שלא גרמה לשיפור אלא גרמה להשפעה הפוכה ודווקא לעליה בתמותה.

איידס: מאחר שבגופם של חולי איידס יש רמה נמוכה של גלוטתיון ומשום שנמצא כי גלוטתיון מדכאת את נגיף האיידס בתנאי מעבדה, הוחלט לערוך מחקר קליני, אשר בו נמצא כי בקבוצת החולים בעלי רמה נמוכה של תאי דם לבנים מסוג T  מסייעים שקיבלו 8-3 גר` N-אצטיל-ציסטאין מדי יום, הוכפל מספר החולים ששרדו במהלך שנתיים ביחס לקבוצה שלא קיבלה טיפול כזה. אם הנך חושב שאתה סובל מבעית בריאות כלשהי אל תנסה לאבחן ולטפל בה בעצמך. תמיד התייעץ עם הרופא שלך, יכולת האבחון שלו יותר טובה משלך. ספר לו על הבעיה, התופעות וענה על שאלותיו. יחד תגיעו להחלטות על הטיפול האופטימאלי.

נשירת שיער אצל נשים: אחת מהתוצאות של שיגעון התפריט דל השומנים הוא חסר בגופרית, ואחת מהתוצאות של חסר בגופרית, במיוחד אצל נשים, היא איבוד שיער. תוסף N -אצטיל-ציסטאין הוא אחד מהתוספים הטובים ביותר מבין רשימה קצרה של תוספים המכילים גופרית. מינון גבוה עד 5 גר` ליום יכול לעצור את נשירת השיער. לעיתים השיער אף שב וצומח. עליכם לזכור שהתוסף יכול להועיל רק כאשר נשירת השיער נובעת מחסר בגופרית. התוספים לא משפיעים על התקרחות בדפוס גברי.


איך נעלה רמת הגלוטתיון בגוף?

עלינו לנסות להעלות את רמת הגלוטתיון בגוף מאחר שאצל רובנו, במיוחד ככל שאנו מזדקנים, אין כמות מספקת של גלוטתיון בגוף כדי לשמור על בריאות מיטבית. השאלה הקשה יותר היא כיצד להעלות את ריכוז הגלוטתיון ברקמות בצורה הטובה ביותר. החומר מצוי בשפע בפירות וירקות טריים וכן בבשר.

באופן כללי, עם זאת, איננו צורכים כמות מספקת של מאכלים מתאימים כדי שרמת הגלוטתיון בגופנו תעלה בצורה משמעותית. גופנו גם מייצר גלוטתיון מקומץ של אבני בניין תזונתיות שהן החומצות האמיניות ציסטאין, גליצין וגלוטמין, וכן המינרל סלניום והוויטמינים 2B ו-6B.

החוכמה היא לעשות שימוש בכל אבני הבניין הללו, מאחר שלא בטוח שהפתרון טמון בצריכת כמות גדולה יותר של גלוטתיון. מדענים חלוקים בדעותיהם בשאלה אם מזון עתיר גלוטתיון ותוספי גלוטתיון אכן מעלים את רמת החומר בדם.

בהחלט ייתכן שקפסולות הגלוטתיון עצמן חסרות תועלת. לתוסף יש חיי מדף קצרים והוא מתחיל לאבד את סגולותיו נוגדות החמצון כאשר הוא חשוף לאוויר. החומר הפעיל שעוד נותר בעת הבליעה, מתפרק לחלבונים בודדים על ידי מערכת העיכול שלנו, בטרם מצליח החומר להיספג בשלמותו.

 סוכרת, מחלות לב וכלי דם | חנות תוספי מזון לספורטאים | פיתוח גוף מהיר diet הרזייה, בניית הגוף והשרירים. דיאטה | תוספי מזון לספורטאים | תוכניות אימונים | אבקות חלבונים | גיינר עלייה במשקל – חומצות אמינו | שורפי שומנים לחיטוב והרזיה | ויטמינים ומינרלים | חטיפי חלבונים | קריאטין |שיפור הכוח והאנרגיה | פרו-הורמונים | מוצרים מיוחדים | תוספי מזון כשרים | משחררי הורמון גדילה | שיזוף העור | חיטוב השרירים והגוף | תוספים אנטי-אייג'ינג   למידע נוסף אודות תוספי מזון לספורטאים: אבקות חלבון |גיינרים-לעלייה במשקל | קריאטין-לכוח ואנרגיה | חומצות אמינו | שרפת שומנים ודיאטה | פרו-הורמונים-הורמון גדילה |

לאור עובדות אלה, אני מעדיף לתת דרך הווריד "גלוטתיון מחוזרת", הצורה הפעילה של החומר. הדרך המעשית והאמינה ביותר לקבלת נוגד החמצון הפתוחה בפני תזונאים היא באמצעות מתן תוספים המכילים את אבני הבניין של החומצה האמינית הזו. זוהי הנוסחה שעליה אני ממליץ כיום.

מחקר אמריקאי מגלה כי לחטיף הפופקורן סגולות בריאותיות לא מבוטלות, והוא אף נחשב בעיני מנהל המחקר, ד"ר ג'ו וינסון, לחטיף המושלם בשל העובדה שהוא מכיל אחוז גבוה של נוגדי חמצון, ומשום שהוא עשוי כולו מדגנים טבעיים. ממצא מפתיע נוסף, מראה כי קליפות הפופקורן – החלק שכולם שונאים בגלל הנטייה שלו להיתקע בין השיניים – מכילות למעשה את ריכוז נוגדי החמצון והסיבים הגבוה ביותר. "הקליפות ראויות ליותר כבוד" אמר וינסון, העובד עבור אוניברסיטת סקרנטון בפנסילבניה. "הן כמו חטיפי זהב מזינים".


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s