הורמון גדילה אנושי ופעילות גופנית

הורמון גדילה אנושי (HGH) ופעילות גופנית

שני הגורמים הגדולים ביותר שמשחקים תפקיד בשחרור הורמון גדילה אנושי הם שינה ופעילות גופנית.

 

הורמון גדילה אנושי הינו הורמון המיוצר בגופנו. הוא נוטה להיות מיוצר ושוחרר בפולסים.

התפקיד העיקרי של הורמון גדילה הוא האצת צמיחה של רקמות גוף ומגיע לשיאו בתקופת הגדילה והצמיחה, ואז במהלך החיים הולך ודועך החל מהעשור  השלישי לחיים.

הורמון גדילה מעורב במחזור רקמות השרירים, וזה חשוב במיוחד עבור אלה מאתנו שמחפשים להוסיף מסה רזה שרירים, כמו גם תיקון של רקמות עצם וקולגן  (Godfrey, R., et al., 2003).

הורמון גדילה עוזר לוויסות של חילוף החומרים שלנו, ובעצם את כל התגובות המתרחשות בגופנו.

שני הגורמים המשמעותיים ביותר שמשחקים תפקיד בשחרור הורמון גדילה, הם שינה ופעילות גופנית.

הורמון גדילה ושינה

באופן כללי, שחרור הורמון גדילה גבוה ביותר בחלק הראשון של השינה, וזו סיבה מספיק טובה להגיע למיטה ולפרוש לשימה.

כאשר אנו מצמצמים את שעות השינה לקצרים יותר, אנו מקטינים את השפעת הורמון הגדילה, ובכך גם מגבילים את ההחלמה שלנו ויכולת  השרירים שלנו.

הורמון גדילה ותרגול גופני

הפעילות הגופנית היא כנראה התורם הגדול ביותר לשחרור הורמון גדילה. נראה שהתירגול משפיע על שחרור הורמון הגדילה באמצעות מנגנונים שונים ומשונים כגון :
קלט עצבי
גירוי ישיר ע"י קטכולאמינים
תחמוצת חנקן ולקטית
שינויים במאזן חומצת בסיס (Godfrey, R, et al, 2003).

סוגים שונים של תרגילים עשויים להשפיע על הורמון גדילה בדרכים שונות:

אימון התנגדות
אימון התנגדות הינו אחד הגורמים אשר מגבירים את השפעותיו של הורמון גדילה. הגורמים העיקריים הקובעים את מידת העלייה מופקת הם עומס ותדירות.

כשאנו מרימים משקלים כבדים בתדירות גבוהה יותר (יחד עם זמן מנוחה קצר) הנ"ל גורם לגופנו לשחרר כמויות גדולות יותר של הורמון גדילה.

יש לציין, כי בכל הקשור לסינתזת חלבונים, להורמון IGF-1 (אינסולין לייק גרו-פקטור 1) משחק תפקיד גדול יותר מהורמון הגדילה.

תוכניות אימון תנגדות עשויה לגרום לניצול של קבוצות שרירים גדולות בפעם אחת, אימונים אלו נוטים לעורר את שחרור הורמון גדילה באופן היעיל ביותר. היות והם כוללים מעורבות של יותר סיבי שרירים אשר נקראים לפעולה.

הורמון הגדילה בוידאו

אימון סיבולת והורמון גדילה

אימוני סיבולת גורמים לשחרור של גורם גדילה תלוי בעצמת, משך ותדירות, כמו גם, סוג של פעילות גופנית המתבצעת . פעילות גופנית המתבצעת מעל סף חומצת החלב לפחות 10 דקות תיצור את שחרור הורמון גדילה הגדול ביותר הן במהלך פעילות גופנית ולתקופה של היממה שלאחר מכן (Godfrey, R., et al, 2003).

עקב שחרור pulsatile של הורמון גדילה ,הסביבה האופטימליתלשחרורו הן התקפים קצרים יותר של פעילות גופנית המתבצעים במשך 10 דקות כמה פעמים ביוםבעצמה גדולה יותר מסף חומצת החלב .

אימון סיבולת לעומת זאת, כאשר נלקח רחוק מדי , יכול למעשה לגרוםלהשפעת ירידהבשחרור הורמון גדילה. כשזה נמשך לתקופות זמן ארוכות יותר, והיא מבוצעת למשך התקופה ארוכה, הורמון גדילה פוחת תוך קורטיזול ( ההורמון שהאחראי לפירוק רקמות הגוף ) עולה.

אז זה חיוני כדי לדחוף את הגוף שלך מספיק קשה במהלך האימון אירובי שלך כדי להגדיל את שחרורו שלההורמון , עם זאת טיפול צריך להילקח לא מעל בשלו( אימון יתר ) שבו הגוף שלך כבר לא יכול לשחזרולך לנוע לעברמצב קטבולי .

אימוני סיבולת והורמון גדילה

מצד השני, אם אתה ספורטאי סיבולת, ייתכן שתרצה לשקול הוספה מועטה של אימונים מרווח בעצימות גבוהה לאימון שלך, כך שאתה יכול גם להפיק תועלת מהורמון גדילה, וכמו כן, מומלץ לנקוט בצעדים תזונתיים מתאימים על מנת להבטיח כי ביום הארוך שלך מפעלותיך ולמזער את המאפיינים הקטבוליים הנ"ל (שכן הם נוטים לייצר ירידה בהפרשת הורמון גדילה).


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s