הורמון גדילה ותזונה

הורמון גדילה דיאטה ותזונה

מהו הורמון גדילה?

הורמון גדילה (Growth Hormone), הידוע בשם בסומאטוטרופין, הינו הורמון אנאבולי המיוצר ומופרש ע"י בלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח).
הורמון גדילה הינו פול-יפפטיד גדול החיוני לצמיחה בעקיפין גם ע"י גירוי ושחרור של גורמי גדילה בכבד ובשרירים (כמו למשל, IGF-1).
גורמי גדילה אלה יוצרים שרשרת תגובות הקשורות לעלייה בריכוזים של הורמון גדילה.

הורמון גדילה משתחרר בתגובה להורמון המשחרר הורמון גדילה (growth hormone releasing hormone או בקיצור: GHRH) המיוצר ע"י איזור במוח המכונה: היפותלמוס.

מדוע הורמון גדילה חשוב לנו?

הורמון גדילה מסייע לבניית עצמות, שרירים ורקמות רבות אחרות.
ברקמות השרירים, הורמון גדילה מגרה את סינתזת החלבונים, כמו גם מגביר את חילוף חומרים של השומנים.

הורמון גדילה מנצל ביתר סט את חומצות השומן אשר מאוחסנים בתאי השומן (בכרס, במותניים ובירכיים וכו'), כך גורם לנו להשתמש בחומצות שומן אלא לאנרגיה זמינה.

מעניין, שהורמון גדילה מגביל את אחסון השומנים ומנצל אותם לאנרגיה באופן מהיר יותר, וזאת כנראה על חשבון ניצול הפחמימות וסוכרים שבדם לאנרגיה, כך גם גוברת הנטייה להיפרגליקמיה. בדרך הנ"ל, הורמון הגדילה חוסך בצריכת הפחמימות מניצולם לאנרגיה, ורמת הסוכר בדם עולה. זאת גם הסיבה מדוע השמוש הורמון גדילה לטווח הארוך עשוי לגרום לתנגודת להורמון אינסולין – עמידות לאינסולין.

השפעתו של הורמון גדילה על ניוד וניצול חומצות השומן לאנרגיה עשוי להתחיל כבר כעבור כ- 20 דקות לאחר שחרורו בגוף ו/או הזרקתו ותימשכנה עד כשלוש שעות בקירוב.

אנו עשויים לחשוב ולהבין, מדוע פעילות גופנית אינטנסיבית יעילה במטרה לגרום לניצול השומים לאנרגיה (בין היתר). לכן, מספר סטים כבדים של סקוואט, דד-ליפט וכו' הם יעילים במטרה לשורף שומנים וקלוריות.

מה עוד עושה הורמון גדילה?

הורמון הגדילה מקטין את ניצול הסוכרים בדם.
הורמון הגדילה מפחית סינתזת גליקוגן.
הורמון הגדילה מגביר בניית ויצירת חומצת אמינו בתאים וכך גם סינתזה מוגברת של חלבונים בתאים.
הורמון הגדילה מגביר פירוק שומנים וניצולים לאנרגיה זמינה.
הורמון הגדילה מגביר את סינתזת הקולגן וצמיחת סחוסים.
הורמון הגדילה מגביר את החזקת החנקן (משפר תנאים אנבוליים = בניית שרירים למשל), נתרן, אשלגן, זרחן ומגביר את זרימת כליות וסינון.
הורמון הגדילה משפר את תפקוד מערכת חיסון ומגדיל את גודלה של בלוטת התימוס.

הורמון גדילה בטווח בתקין

הטווח של רמות הורמון גדילה ההתייחסות לרמות הורמון גדילה התקינים הם: 0.06-8.0 ng / mL.
כאשר ישנו חסר בהורמון גדילה, נראה תוספת של הורמון גדילה בכדי להיות בטוח התקין, עשויה לקדם את הבריאות לתקינה יותר. אך יש לציין כי נראה שישנו סיכון קל של עמידות לאינסולין.

הורמון גדילה והשינה

שינה קשורה בקשר הדוק לשחרורם של הורמונים אנאבוליים, כגון: הורמון גדילה. זו עשויה להיות גם הסיבה מדוע שינה טובה מסייעת לנו לתקן את הרקמות ולהחלמה מהירה יותר. הפרשת הורמון גדילה קשור לשינה ולעלייה הלילית בשחרור חומצות שומן.

כשישנה ירידה במשך שעות השינה כך עשויה הפרשת הורמון גדילה לפחות. מניעת שינה באנשים צעירים מפחיתה את הפרשת הורמון הגדילה ועשויה לתרום להתפתחות בטרם עת של תסמונת מטבולית. יש לציין כי הפיק ברמות הפרשת הורמון גדילה בשעתי הלילה המאוחרות.

הורמון גדילה פעילות גופנית

הפרשת הורמון גדילה במהלך ואחרי הפעילות הגופנית היא פרופורציונלית לעצמתה ועצימותה. ככל שעוצת האימון הגופני קשה יותר, כך גופנו יפריש יותר הורמון גדילה!. כך ניתן לחשוב כאצנים ספרינטים במקום ריצות למרחקים ארוכות איטיות.

עלייה בהפרשת הורמון גדילה קשורה לעלייה בחומצות, תוצרי לוואי של פעילות גופנית בעצימות גבוהות. כמו כן, קטכולאמינים עשויים לעורר הפרשת הורמון גדילה. תקופות מנוחה של 60 שניות ומטה עשויה לעזור לעורר את שחרור הורמון גדילה.
הורמון גדילה עולה באיטיות במהלך אימון אינטנסיבי, אך הדבר באמת מגיע לשיאו רק כאשר האימון הוא ברמת השיא. לפיכך, שחרור הורמון גדילה יהיה מקמימאלי עם שחרור חומצות שומן המקסימאלי מרקמת שומן. אימון ותרגיל עשוי להגביר את הכמות ומספר פעימות בהפרשת הורמון גדילה במהלך היום.

הפחתה בצריכה הקלוריות אינה יוצרת גירעון בהפרשת הורמון גדילה. הנתונים מצביעים על כך שקיצוץ צריכת קלוריות בכ- 25% לא תפחית באופן משמעותי את רמות הורמון הגדילה, ואנשים שמבצעים פעילות גופנית עם הסוג של אימון הנכון עשויים למעשה לראות עלייה בהפרשת הורמון גדילה.

הורמון גדילה סיכום והמלצות

כדי להבטיח רמות גבוהות בהפרשת הורמון גדילה:
תרגיל את האימונים בעוצמה גבוהה, תוך שימוש בקבוצות שרירים גדולים ורבים.
התאמן על קבוצות שרירים מרובות, תקופות מנוחה קצרות יחסית (60 שניות ומטה) ומשקלים כבדים, ויש להגיע לטווח חזרות של מקסימום 10 חזרות.
ודא שצריכת הפחמימות והחלבונים ברמה נכונה ונאותה לפני ואחרי אימון שלך.
יש להימנע מצריכת אלכוהול, כלומר בגבול כוסית ליום ולא יותר.
יש לישון לפחות כ- 7-9 שעות שינה בלילה.
שי לשמור על הרכב גוף רזה ובריא, ללא עודפי שומן.

עודף שומן בגוף ו/או השמנה יתרה עשויה לצמצם את תפוקת והפרשת הורמון גדילה.
צריכת אלכוהול יכולה להפחית את הפרשת הורמון גדילה.
כדי לאכול פחמימות וחלבונים לפני ואחרי אימונים אשר עשויים לשפר את תגובת הורמון גדילה.
ירידה בהפרשת הורמון גדילה מתרחשת במצבים של אימון יתר. זה נראה בשל תפקוד לקוי ההיפותלמוס.
הורמון גדילה מגביר את היווצרותם של hydroxyproline מפרולין ומגביר את סינתזת סחוס.

 • הורמון גדילה למבוגרים‬‎e

  ד"ר קובי עזרא מספר אודות הורמון גדילה למבוגרים הטומן בחובו יתרונות בריאותיים רבים. טיפול טבעי בהורמון גדילה אתה יכול תייצר אותו בעצמך! טיפול חדשני המגרה …

 • ‫הורמון גדילה Growth Hormone

  ד"ר קובי עזרא מספר אודות הורמון גדילה (Growth Hormone) תפקוד ותופעות לוואי, אנטי-אייג'ינג ושמירה על הבריאות, איבוד שומנים ובניית שרירים. על כן, ישנם …

 • הורמון גדילה

  GrowthHormone1

  הורמון גדילה (או סומטוטרופין Growth Hormone) הוא הורמון חלבוני המופרש מבלוטת ההיפופיזה ותפקידו בין היתר לווסת ייצור חלבונים ולהמריץ צמיחת עצמות אצל ילדים ועו…

 • הורמון גדילה סומטוסטטין

  הורמון גדילה סומטוסטטין עם ד"ר קובי עזרא באופן ישיר ההורמון מסייע בסינתזת החלבונים ובמניעת פרוקם, מסייע בגידול מסת השריר ובהקטנת …

 • ‫הורמון גדילה – Growth Hormone‬‎ 

  הורמון גדילהGrowth Hormone. סומטוטרופין (Somatropin) או הורמון גדילה הינו הורמון פפטידי המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו בין היתר לווסת ייצור …

 • ‫הורמון גדילה ובניית השרירים‬‎ 

  הורמון גדילה ובניית השרירים, עם ד"ר קובי עזרא. אחת השאלות נפוצות ששואלים ספורטאים היא כמה שרירים הם יוכלו להרוויח ע"ייה שימוש בהורמון …

  ‫הורמון גדילה וספורטאים בוני גוף ושרירים‬‎

  21 בינו׳ 2015 – הועלה על-ידי הורמון גדילה

  הורמון גדילה וספורטאים בוני גוף ושרירים, מטופלים שואלים את ד"ר קובי עזרא. http://diet2all.net השימוש ראשון בהורמון גדילה, ואוכל תזונה אישית נכונה, לרוב עשירה …

 • הגברת הורמון גדילה גירוי הפרשתו

  הגברת הורמון גדילה גירוי הפרשתו באופן טבעי עם ד"ר קובי עזרא. http://diet2all.net הורמון גדילה מעורב במחזור רקמות השרירים, וזה חשוב במיוחד עבור אלה מאתנו …

 • ‫הורמון גדילה השפעות לוואי וקונטראינדיקציות‬‎ 

  22 בינו׳ 2015 – הועלה על-ידי פיתוח גוף ושרירים: תחרויות מר ישראל

  הורמון גדילה השפעות לוואי וקונטראינדיקציות, עם ד"ר קובי עזרא. במהלך תקופת הטיפול עם הורמון גדילה עשויה לפתח תת פעילות בלוטת התריס …

 • ‫הורמון גדילה לשיפר הכוח ומסת הגוף למבוגרים וחולים‬‎

  הורמון גדילה לשיפר הכוח ומסת הגוף למבוגרים וחולים עם ד"ר קובי עזרא. הסימנים בחולה, חסר בהורמון גדילה ירידה במסת השרירים, ירידה במסת …


4 מחשבות על “הורמון גדילה ותזונה

 1. אני בן 26 והגוף שלי לא מתפתח או משמין גם אחרי ארוחות זה לא משפיע על הגוף שלי וברצוני לפתח את הגוף ובעיקר להשמין כי אני ממש רזה לגילי.

  אשמח לקבל תשובה טובה לפני קבלת ייעוץ.
  תודה.

  1. רמי שלום, רצוי לפנות למומחה בתחום של העלייה במשקל! הוא יבדוק את הנתונים בגופך מבחינה פיזיולוגית, ויתן לך תוכנית תזונה אולי גם תוספי תזונה וכו'… אך יש לציין כי הדבר הכי חשוב הוא המעקב לבדיקה וניטור המצב…
   ולנשות שוב לגרות את הגוף שלך שוב לגדול !!! עלייה מהירה במשקל!.

  2. רמי שלום ישו הצורך להתאים לך תוכנית תזונה אישית שאמור להשתנות אחת לשבועיים, זאת במטרה לשנות את המצב ולגרות את הגוף והשרירים להתפתח ולגדול!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s