סוכרת מסוג 2 | סוכרת מבוגרים

סוכרת מסוג 2 | סוכרת מבוגרים

חולים רבים עם סוכרת מסוג 2 הם לא חשים תסמינים כל שהם. אך הביטויים הקליניים כוללים את הפעולות הבאות:
סימפטומים קלסיים: פוליאוריה (שתן מוגבר), פולידיפסיה (polydipsia-אובדן משקל למרות עלייה בתיאבון), פוליפגיה (polyphagia-צימאון מוגבר), וירידה במשקל הגוף.
כמו כן, יתכנו ראייה מטושטשת, נימול בגפיים תחתונים, זיהומים פטרייתיים.

אבחון מחלת הסוכרת
קריטריונים לאבחון הסוכרת ע"י האגודה האמריקנית לסוכרת (ADA) כוללים את המרכיבים הבאים:

{1} המות הגלוקוז בצום בפלזמה (FPG) של 126 מ"ג / ד"ל (7.0 mmol / L) ומעלה, או {2} רמת גלוקוז פלזמה כעבור שעתיים של כ- 200 מ"ג / ד"ל (11.1 mmol / L) או גבוהים יותר במהלך מבחן העמסת סוכרת (גלוקוז) 75 גרם  הניטל באופן אוראלי (OGTT), או {3} בבדיקה אקראית רמות הגלוקוז בפלזמה של כ- 200 מ"ג / ד"ל (11.1 mmol / L) או גבוה בחולה עם תסמינים קלסיים של משבר או היפרגליקמיה (hyperglycemic-סוכר גבוה בדם).
{4} אם המוגלובין המסוכר (HbA1c) ברמה של כ- 6.5% ומעלה צריכה להיות קריטריון אבחון ראשוני או קריטריון אופציונלי לנקודת מחלוקת.

אינדיקציות לסוכרת מבוגרים אסימפטומטיים (ללא תסמינים) כוללות את המרכיבים הבאים:

לחץ דם מתמשך > 135/80 מ"מ כספי.
עודף משקל וגורמי או סיכון אחר לסוכרת (למשל, שילוב של כולסטרול גבוהה {HDL-כולסטרול נמוך מ- 35 או טריגליצרידים גבוהים מעל 250} ויתר לחץ דם.

טיפול בסוכרת
מטרות הטיפול הן כדלקמן:
כלי דם (בעיקר: עיניים ומחלת כליות) הפחתת סיכון באמצעות שליטה של ​​רמות הסוכר בדם ולחץ דם.
כלי דם – Macrovascular (כלומר, כלי דם כלילי המספקים דם ללב עצמו, כלי דם במוח-קרוטידים, וכלי דם היקפיים).  הפחתת סיכון באמצעות שליטה על ה​​שומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים) ויתר לחץ דם, הפסקת עישון.
ירידה בסיכון מטבולים ונוירולוגיות באמצעות שליטה של ​​רמות הסוכר בדם.
המלצות לטיפול בסוכרת מסוג 2 מאגודה האירופית לחקר הסוכרת (EASD) והאגודה האמריקנית לסוכרת (ADA) מקום מצבו של החולה והעמידות במרכזו של תהליך קבלת החלטות.

טיפול טבעי בסוכרת

ויטמין E וויטמין C מסייעים במניעת מחלות לב וכלי דם (קרדיוווסקולרות): מחקר שנמשך 10 שנים והשתתפו בו למעילה מארבעה עשר וחצי אלף גברים בגילאי 50 ומעלה. הגברים בקבוצת הניסוי קיבלו תוספת יומית של ויטמין C וכל יומיים תוספת ויטמין E. במשך זמן מעקב ממוצע של 8 שנים אירעו 1245 ארועים קרדיוווסקולריים מג'וריים (גדולים). בהשוואה לקבוצת הפלצבו, לא הייתה כל השפעה לויטמין E או C על היארעות ארוע קרדיוווסקולרי מג'ורי, אוטם לבבי, שבץ מוחי, או תמותה קרדיוווסקולרית, כמו כן לא היו לויטמינים השפעה משמעותית על כלל התמותה. נמצא כי תוספת ויטמין E קשורה בעליה בסיכון לשבץ דימומי. ממצאים אלה אינם מספקים כל תמיכה בשימוש בתוספות ויטמינים אלו למניעת מחלות קרדיוווסקולריות בגברים בגיל העמידה ומעלה.
JAMA 2008 Nov 12;300(18):2123-33. Epub 2008 Nov 9


תה ירוק והשפעתו על רמות הסוכר והאינסולין לאחר אכילה: תוצאות מחקרים אפידמיולוגיים הציעו כי צריכה של תה ירוק יכולה להפחית את הסיכון לסוכרת מסוג 2 (המכונה גם סוכרת מבוגרים). ניסויים שונים בעבר הראו כי תה ירוק יכול להפחית את רמות הסוכר בדם. המחקר נערך כדי לבחון את ההשפעות התה הירוק לאחר האכילה על רמות סוכר בדם (האינדקס הגליקמי), רמות אינסולין ותחושת השובע באנשים בריאים לאחר צריכה ארוחה הכוללת תה ירוק. במחקר השתתפו 14 מתנדבים בריאים אשר נחלקו באופן אקרעי לקבלת 300 מ"ל תה ירוק או מים אשר שתו יחד עם ארוחת בוקר שכללה לחם לבן ובשר הודו. דגימות דם נלקחו בזמן 0,15,30,45,60,90 ו-120 דקות. תוצאות המחקר הראו שרמות הסוכר בדם היו גבוהות יותר כעבור כ-120 דקות לאחר הארוחה אשר הכילה בנוסף תה ירוק ורמות השובע היו גבוהות הרבה יותר בקבוצה הנ"ל. לא נצפו הבדלים משמעותיים ברמות האינסולין או בשטח מתחת לעקומה עבור גלוקוז ואינסולין. מסקנות החוקרים הן שתה הירוק אין השפעות על הפחתה ברמת הסוכר או האינסולין בדם אולם נצפה קשר חיובי בינו לבין תחושת שובע שלאחר הארוחה.
Nutrition Journal 2010, 9:63

גישות למניעת סיבוכי סוכרת כוללות את הפעולות הבאות:
1. בדיקות של המוגלובין מסוכר – HbA1c כל 3-6 חודשים. המוגלובין הינו חלבון הנמצא בתאי הדם האדומים. הסוכר שבדם נקשר למולקולת ההמוגלובין, שהופכת להיות מולקולת המוגלובין מסוכר. ככל שרמת הסוכר בדם גבוהה יותר, יותר מולקולות סוכר נקשרות למולקולות המוגלובין. מכיוון שתאי הדם האדומים בגוף מתחדשים כל שלושה חודשים בקירוב, על פי רמת ההמוגלובין המסוכר בתאי הדם ניתן לחשב מה היו רמות הסוכר הממוצעות בדם בשלושת החדשים האחרונים.
2. בדיקות עיניים שנתיות מורחבות.
3. בדיקות מיקרואיבומין (microalbumin) שנתיות. במטרה לגלות ריכוזי אלבומין בשתן הגבוהים רק במידה מתונה בהשוואה לריכוזים המקובלים באנשים בריאים עם תפקוד כלייתי תקין, הנ"ל המהווים סמן להתפתחות נפרופתיה סכרתית. ממחקרים עדכניים עולה כי רמות המיקרואלבומין מהוות סמן משמעותי גם למחלה קרדיווסקולרית בחולי סוכרת מסוג 2. נמצא קשר בין הימצאות של מיקרואלבומינוריה לעלייה בשיעור התמותה הקרדיווסקולרית פי שניים.
3. בדיקות כף רגל בכל ביקור במרפאה.
4. יתר לחץ דם: לחץ דם <130/80 מ"מ כספי, נמוך יותר בנפרופתיה סוכרתית.
5. כולסטרול גבוהה (היפרכולסטרולמיה): טיפול בסטטינים להפחתת כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s